معرفی کتاب - کتابهای فروهر تشویقی

کتابهای فروهر تشویقی در  حوزه اعتیاد و وابستگی

۱ - تـولـد دوبـاره

 « تولددوباره» زندگی‌نـامـه‌ی نویسنـده (فروهر.ت) از دوران کودکی تا بزرگسالی و تحلیلی است از فرایند شکل‌گیری و رشد بیماری اعتیادش، وقایع دوران مصرف، و نحوه‌ی رهایی از اسارت اعتیاد با به کارگیری دوازده قدم بهبودی.

مطالعه‌ی این کتاب - به ویژه برای معتادان-  می‌تواند کمک و راهنمای مؤثری برای آشنایی با بیماری خود و رهایی‌شان از اعتیاد باشد.

2- عطـش بـرای آزادی

   آگاهی و درک عمیق از بیماری اعتیاد می‌تواند نحوه‌‌‌‌ی بینش ما را نسبت به اعتیاد و شخص معتاد، دگرگون کند؛ عطش برای آزادی خواننده را با معمای اعتیاد، افکار و رفتار شخص معتاد از دیدگاه روان‌شناختی آشنا می‌کند. نویسنده ( فروهر. ت) که خود از رها یافتگان اعتیاد است اعتقاد دارد که بیشترین نقش بهبودی را خود معتادان رها شده از اسارت اعتیاد به عهده دارند؛ زیرا آنان سرمشق‌هایی هستند که می‌توانند با تجربه‌های‌شان عطش برای آزادی را در سایر معتادان اسیر در چنگال اعتیاد به وجود آورند.

 

3- مـداخلـه

 بسیاری از معتادان، به ویژه نوجوانان و جوانان که هنوز از ادامه‌ی مصرف مواد مخدر خسته نشده‌اند، تا به عجز و آخر خط نرسند نمی‌توانند از اسارت اعتیاد رها شوند و بهبودی از طریق دوازده قدم را تجربه کنند. مداخله، نحوه‌ و چگونگی فرایند ایجاد آخر خط مصنوعی را توسط خانواده‌ها و مددکاران برای معتادانی که هنوز به مرحله‌ی تسلیم نرسیده‌اند ترسیم می‌کند.

مداخله، دستورالعمل گام به گام نجات معتادانی را که منکر اعتیاد خود هستند در اختیار خانواده‌ها، روان‌پزشکان و مددیاران اعتیاد و نیز اعضای قدیمی انجمن‌های 12 قدمی قرار می‌دهد.  

 

4- یـادداشـت‌هـای غـار

 پیام‌های کوتاه و مفید یادداشت‌های غار به دو زبان انگلیسی و فارسی، تجربه‌هایی است از دوران بهبودی و رهایی از اعتیاد «دیو.ک » ( Dave. K ) نویسنده‌ی این کتاب و دوستان بهبودی‌اش. نویسنده در یادداشت‌های خود الهاماتی را که از ذهن خود و بسیاری از معتادان در حال بهبودی تراوش کرده است با جمله‌هایی زیبا در بخش‌هایی مرتبط با موضوع پیام‌ها، ویرایش و منعکس کرده است. پیام‌های یادداشت‌های غار همان‌طور که به نویسنده و دوستان بهبودی‌اش کمک کرد تا زندگی معنوی و پاکی را داشته باشند، به دیگران نیز کمک می‌کند تا روزهای خوب و پاکی را داشته باشند.  

5- پیـام امـروز

    پیام امروز که در قطع جیبی چاپ شده است برگزیده‌هــایـی است از کتــاب‌هــای « تـولد دوبــاره» و «عطش برای آزادی» به صورت رهنمودهای روزانه در 365 روز سال برای معتادان در حال بهبودی، در جهت ترمیم دیدگاه‌ها، گفتار و رفتار آنان.

 6- پیـام رهـایـی

    نخستین بارقه‌های رهایی از الکلیسم و اعتیاد، شرح ماجرای تجربه‌ی روحانی «بیل و ویلسون» بنیان‌گذار انجمن‌های دوازده قدمی‌،تاریخچه‌ی مختصری از انجمن‌های 12 قدمی درخارج و ایران و........ موضوع‌های مهم وجذاب کتاب «پیام رهایی» است .

در «پیام رهایی» تصویرهایی از بنیان‌گذاران AA، NA  و ... چاپ شده است و خواننده را با اشخاصی آشنا می‌کند که تاثیرشگرفی در ایجاد روش منحصر به فرد رهایی از اعتیاد و تداوم بهبودی وپاکی داشته اند.

7- بـاز هـم بیـانـدیش

     « باز هم بیاندیش» که در قطع جیبی کوچک چاپ شده است شامل پیام های قصاری است که توسط دکتر رابرت آنتونیDr.Robert Anthony)   ( نوشته شده و فروهر .ت آن را به زبان فارسی برگردانده است .پیام‌های قصار باز هم بیاندیش می‌توانند برای داشتن یک زندگی موفق و دسترسی به آرامش درون مفید واقع شوند. به اعتقاد مترجم «بازهم بیاندیش»، جمله های قصار این کتابچه ،پیام های قدرتمندی به ناخود‌آگاه ما می‌فرستند که بعضی از آن‌ها با انرژی خلاق درونی و آرزوهای واقعی ما همساز شده و در طول حیات ‌مان به شکل تغییر ، نوآوری، بدعت‌گذاری و یا ورود به عوالم والا متجلی می‌شوند.

8- غلبـه بـر اعتیـاد

کتاب« غلبه براعتیاد»اثر دکتر دی‌پک چوپرا((Dee Pak Chopra, M.D  تازه‌ترین ترجمه‌ی فروهر.ت است. نویسنده در این کتاب ضمن تشریح انواع اعتیاد ( مواد مخدر، الکل ، داروهای محرک ؛ اعتیاد به توتون ، غذا ، سکس و.... ) در هر فصل، راهکارهایی برای رهایی از آن‌ها به ویژه از طریق درک مفاهیم معنوی و تمرین‌های عملی ارائه داده است .

در پیش‌گفتار مترجم آمده است :

این کتاب توسط یک انسان متحول که پرهیز و ایمان را سرلوحه‌ی زندگی خود قرار داده است برای کمک به هم‌دردان ما به رشته‌ی تحریر در‌آمده است؛ آرزو دارم مفاهیم معنوی و راهکارهای آن بتوانند به آن‌چه که داریم چیزی اضافه کند. 

9- مدیریت انکار 

 ترنس گورسکی (Terence Gorsky ) که از مراجع شناخته شده در حوزه‌ی بیماری‌های اعتیاد آور در سطح جهان می‌باشد، در کتاب مدیریت انکار توجه خود را معطوف به مهم‌ترین عامل تداوم اعتیاد یعنی انکار که موجب  شکست در درمان بیماری‌های همراه اعتیاد می‌شود نموده است و با پرداختن به ریشه‌های انکار، راه‌کارهای خروج از حالات غیر قابل نفوذ انکار را مرحله به مرحله برای درمانگران، بیماران و خانواده‌ها ترسیم کرده است.

 مطالعه و استفاده از راه‌کارهای این کتاب به عنوان کتاب کمک درسی، بـه استـادان و دانشجویان دوره‌ی مددیاری اعتیاد، مددکاری، روانشناسی، جامعه ‌شناسی، پزشکی و روان‌پزشکی پیشنهاد  می‌گردد.

 

/ 0 نظر / 272 بازدید